Συνολικές προβολές σελίδας

25 Φεβρουαρίου 2012

Νίκη με το ζόρι ο δικέφαλοs 74-70 το Περιστέρι''

Παρολίγον «αυτοκτονία»
 Τα εύκολα δύσκολα κόντεψε να κάνει ο ΠΑΟΚ που επικράτησε 74-70 του Περιστερίου στο κλειστό της Πυλαίας για την 20η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, σε έναν αγώνα με δραματικό φινάλε. Οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά στο σκορ κατά την περισσότερη διάρκεια του αγώνα, οι Περιστεριώτες όμως, όντες πιο αποτελεσματικοί στην τελευταία περίοδο πλησίασαν στον πόντο (68-67) περίπου 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή.

Καθοριστική η συμβολή του Καλαμπόκη στα τελυταία λεπτά, που εκτελώντας εύστοχα κρίσιμες βολές έγραψε το τελικό 84-80 και χάρισε την 8η νίκη στον «δικέφαλο του βορρά», στην τελευταία του εμφάνιση με τα «ασπρόμαυρα», καθώς θα συνεχίσει την καριέρα του στην Άλμπα Βερολίνου.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντούβνιακ με 20 πόντους και 3 τρίποντα ενώ, από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καυκής με 16 πόντους και 6 ασίστ.

Το ματς

Δυνατά μπήκαν στον αγώνα και οι δύο ομάδες, προσπαθώντας να βρουν ρυθμό και να επιβάλλουν το παιχνίδι τους. Μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλες (14-14) και από κει και πέρα, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 9-0 με τους Ντούβνιακ και Καλλέ (23-14), με το δεκάλεπτο να κλείνει 23-16 υπέρ των γηπεδούχων.

Σταθερά προηγούταν στο σκορ ο «δικέφαλος του βορρά» στη δεύτερη περίοδο, έφτασε στο +10 με τρίποντο του Γιαννακίδη στο 11ο λεπτό (26-16), με το Περιστέρι να προσπαθεί από κει και πέρα να μειώσει και να «μείνει» στο ματς. Με τον Παπαντωνίου μείωσε στους 6 (36-30) δύο λεπτά πριν το πρώτο ημίχρονο, το οποίο κλείνοντας βρήκε τους Θεσσαλονικείς μπροστά με 9 (40-31).

Καλύτερα μπήκε το Περιστέρι στην τρίτη περίοδο που κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 4 πριν τα μισά του δεκαλέπτου (44-40). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν τη διαφορά τους λίγο αργότερα (53-45), ενώ με τη βοήθεια του Ντούβνιακ έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 10 (58-48).

Θρίλερ ήταν το ματς στην τελευταία περίοδο, καθώς ο ΠΑΟΚ προηγούταν σταθερά 68-61 δύο λεπτά πριν τη λήξη, όμως με σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν μετά από την πρώτη περίοδο στον πόντο, 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και με τις δύο εύστοχες του Γιάννη Καλαμπόκη, γράφτηκε το τελικό 74-70 υπέρ των Θεσσαλονικέων.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 40-31, 58-48, 74-70

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Στίγκερς 2, Αράπης, Άλεξιτς 4 (8 ριμπ.), Ντούβνιακ 20 (3), Ντικούδης 12, Καλαμπόκης 17 (2), Πέτγουεϊ 3, Παππάς, Γιαννακίδης 6 (2), Καλλές 10, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης. [ Sport-fm]