Συνολικές προβολές σελίδας

11 Φεβρουαρίου 2012

Προβλημάτισε ο ΠΑΟΚ αλλά ευτυχώs επικράτησε στο τέλοs 86-82 του Μαρουσίου''

Με την ψυχή στο στόμα
 Θεωρητικά ήταν εύκολο παιχνίδι... Κι όμως, ο ΠΑΟΚ καρδιοχτύπησε και νίκησε πολύ δύσκολα το Μαρούσι με 86-82 Ο "Δικέφαλος" ήταν κάκιστος και παραλίγο να έχανε από τον... Κόμματο που σταμάτησε στους 40 πόντους (ήταν ιδιαίτερα προκλητικός και μιλούσε... στην εξέδρα). Η διαιτησία εξόργισε τους φίλους του ΠΑΟΚ, αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία η απόδοση των "γκρι". Οι "ασπρόμαυροι" δεν ήταν σοβαροί, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Με τον Ντούβνιακ να δίνει πολύτιμες ανάσες στο φινάλε, ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη που τόσο ήθελε και πλέον κοιτά το ματς με το Ρέθυμνο, στο οποίο ίσως κριθεί και η έκτη θέση.
Κάκιστη άμυνα, έπαιζε... μόνος του ο Κόμματος
To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει μουδιασμένα και να τα βρίσκει σκούρα. Το Μαρούσι μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 2-5 και 8-10, με τον Κόμματο να φτάνει ήδη στους οχτώ πόντους. Η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν ήταν καλή, στο 4' το σκορ ήταν 11-12, για να αντιδράσει ο "Δικέφαλος" και να προηγηθεί με 16-12. Η αθηναική ομάδα ωστόσο πάλι βρήκε τις λύσεις... Ηταν φανερό πως οι "ασπρόμαυροι" δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Κόμματο και παρά το ότι προηγήθηκαν με 21-17, το ματς "γύρισε" (21-23 με 12 πόντους του έμπειρου φόργουορντ). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 22-25 αφού ο ΠΑΟΚ ήταν κάκιστος και έπαιρνε βοήθειες σχεδόν μόνο από τον Αλέξιτς.
Γύρισε το ματς, αλλά ήταν κακός ο ΠΑΟΚ
Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου άρχισε να "ξυπνά" στο δεύτερο δεκάλεπτο. Γρήγορα προηγήθηκε με 27-22 και με τον Μιχάλη Γιαννακίδη να είναι "ζεστός", ο ΠΑΟΚ έκανε το 32-27 (14') και έτσι ένα σερί 10-2. Ο Κόμματος είχε σταματήσει να σκοράρει αφού ο Καλαμπάκας μέχρι εκείνη την ώρα του έκανε την ζωή δύσκολη, αλλά άμυνα δεν... υπήρχε και έτσι οι παίκτες του Λινάρδου μείωσαν σε 35-33 στο 16'. Με τον Παππά να δίνει λύσεις στο τέλος του ημιχρόνου και κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με την λήξη του πρώτου μέρους με 44-38, εκμεταλλευόμενος συν τους άλλοις την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Κόμματο.
Aπαράδεκτος...
Η κακή εικόνα του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο "Δικέφαλος" μόνο... ομάδα δεν έμοιαζε και το Μαρούσι με τρία τρίποντα προηγήθηκε με 48-49 στο 23'. Ο ΠΑΟΚ δεν έλεγε να βελτιωθεί, ήταν τραγικός και συνέχισε να είναι πίσω στο σκορ (51-54 στο 26' και με 53-57 στο 27' με 28 πόντους του Κόμματου). Ο Δημήτρης Καλαμπάκας με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (59-58 στο 28'). Με ένα σερί 0-5, όμως, το Μαρούσι έκανε το 59-64, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.
Αγχώθηκε, αλλά νίκησε με εξαιρετικό Ντούβνιακ
Ο Κόμματος (σ.σ. λόγω της... προκλητικής συμπεριφοράς του σε διάφορες στιγμές του ματς αποδοκιμαζόταν) έδωσε αγκωνιά στον Καλαμπάκα, ο οποίος χρεώθηκε με φάουλ (!) και το Μαρούσι έφτασε στο +7 (59-66), υπό τις έντονες αποδοκιμασίες της εξέδρας για την διαιτησία που είχε κάνει πολλά σφάλματα. Η τελευταία μάλιστα χρέωσε με επιθετικό φάουλ τον Ντικούδη (αποβλήθηκε) και έγινε το.. τρελό αφού οι διαιτητές πήγαν να δώσουν βολές στο Μαρούσι και μετά κατάλαβαν πως έκαναν λάθος!
Ο ΠΑΟΚ άρχισε να σοβαρεύεται, μείωσε στον πόντο (67-68), αλλά γρήγορα έγινε το 67-73. Ο Ντούβνιακ έδωσε πολύτιμες λύσεις και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (76-76). Ο Σέρβος μάλιστα με τρίποντο έκανε το 80-78, αλλά ο Κόμματος ισοφάρισε με δύσκολο σουτ (80-80). Ο Καλαμπόκης με βολές έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (82-80) ο Κόμματος αστόχησε και ήταν ο... μοιραίος και ο Καλαμπόκης έδωσε τέλος στο παιχνίδι (86-82).
Τα δεκάλεπτα: 22-25, 44-38, 59-64, 86-82.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Στίγκερς, Αράπης, Άλεξιτς 15, Ντούβνιακ 10 (2), Ντικούδης 13, Καλαμπόκης 16 (2), Πέτγουεϊ 2, Παππάς 8, Γιαννακίδης 12 (4), Καλλές 5, Καλαμπάκας 3, Τσακαλέρης 2.  [ΟLA PAOK]