powered by Agones.gr - livescore

Συνολικές προβολές σελίδας

15 Ιανουαρίου 2012

ΠΑΟΚ-Εργοτέλης 2-1 (VIDΕΟ) Πηγή:olapaok.gr

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε δύσκολα 2-1 του Εργοτέλη με τον αρχηγό του στο παιχνίδι Σαλπιγγίδη να πετυχαίνει ένα γκολ (55') και να κερδίζει έξυπνα το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λίνο (80'). Είχαν προηγηθεί στο 32' οι φιλοξενούμενοι με τον Κουτσιανικο
ύλη μετά από λάθος του Μπαλάφα. Ο "Δικέφαλος" είχε και την τύχη με το μέρος του καθώς οι Κρητικοί έχασαν σημαντικές ευκαιρίες
Το βίντεο θα το βρείτε ΕΔΩ.

17.05 Ανακοινώνονται οι συνθέσεις των δύο ομάδων
17.06 Το τύμπανο έχει πάρει θέση στο κέντρο του γηπέδου ώστε να δώσει ρυθμό στην κερκίδα
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μπαλάφας, Γκαρσία, Τσιρίλο, Σαλπιγγίδης, Ρομπέρ (76' Σταφυλίδης), Λίνο, Φωτάκης, Λαζαρ (63' Γιάννου), Αθανασιάδης, Ετο
Στον πάγκο είναι οι: Κρέσιτς, Σταφυλίδης, Σνάουτσνερ, Τσουκαλάς, Κίτσιου, Κατσικάς, Γιάννου
"Κόπηκε" ο Αποστολόπουλος
Εργοτέλης: Πίρσον, Κυριακίδης, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Κουτσιανικούλης (66' Φραγκουλάκης), Κατσικοκέρης, Λεάλ (77' Μπούντιμιρ), Μπέτο (85' Χαντί), Ολίσε, Γιαλούσης, Σασιασβίλ
Στον πάγκο είναι οι: Καβουσάκης, Γιοβάνοβιτς, Χαντι, Χρυσοφάκης, Μπούντιμιρ, Φραγκουλάκης, Σαρρής

Με μαγκιά και μπόλικο ρίσκο στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πέτυχε το στόχο του με ανατροπή και νίκησε 2-1 τον Εργοτέλη στην Τούμπα. Πλέον με καλή ψυχολογία ετοιμάζεται για το πολύ μεγάλο αγώνα με την ΑΕΚ για το κύπελλο. Ο ΠΑΟΚ έδειξε δυνατό χαρακτήρα και παρά τις μεγάλες του αδυναμίες στην άμυνα, ανέτρεψε τα δεδομένα με τον Σαλπιγγίδη να είναι πρωταγωνιστής.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, αλλά ήταν φανερό πως υπήρχε πρόβλημα στην τελική πάσα και προσπάθεια. Στις λίγες φορές, μάλιστα που η μπάλα έφτασε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή οι επιθετικοί του Δικεφάλου δεν έκαναν τις καλύτερες επιλογές.  Εξίσου φανερό ήταν πως υπήρχε και αμυντικό πρόβλημα και ιδιαίτερα στο μαρκάρισμα του Κουτσιανικούλη που είχε αρκετές καλές προσπάθειες αλλά και το γκολ στο 32’. Ο Μπάλαφας έκανε μεγάλο λάθος και αφήνοντας την μπάλα να περάσει στην πλάτη του επέτρεψε στον πρώην μεσοεπιθετικό του ΠΑΟΚ να πάρει την μπάλα, να ξεπεράσει τον Γλύκο και να τη στείλει στα δίχτυα. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση αλλά όχι και αποτελεσματική καθώς έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έπρεπε να ρισκάρει και το έκανε από το πρώτο λεπτό. Πίεσε τον Εργοτέλη και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να φτάσει στο γκολ. Όταν, μάλιστα, το πέτυχε με την προβολή του Σαλπιγγίδη στη σέντρα του Ρομπέρ, οι Κρητικοί πανικοβλήθηκαν για λίγα λεπτά με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να γίνει ακόμα πιο απειλητικός και να χάσει πολλές ευκαιρίες να πάρει κεφάλι στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν τρομερά ενδιαφέρον και ο Εργοτέλης αποφασίζοντας να παίξει πιο επιθετικά και αυτός είχε με τη σειρά τους δύο πολύ καλές ευκαιρίες να προηγηθεί με τον Λεάλ να αστοχεί στη σημαντικότερη. Ο ΠΑΟΚ ήθελε μόνο τη νίκη και επιβραβεύτηκε στο τελευταία δεκάλεπτο όταν και κέρδισε πέναλτι με τον Σαλπιγγίδη στο οποίο και ευστόχησε ο Λίνο. Μετά ο Εργοτέλης προσπάθησε να πιέσει, είχε μία καλή ευκαιρία αλλά δεν πέτυχε το στόχο του. Ο ΠΑΟΚ πήρε την πολύτιμη νίκη και συνεχίζει.

* Δείτε τον καιρό που επικρατεί στην Τούμπα πατώντας εδώ.
17.13 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και η Τούμπα ζεσταίνεται

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
* Ο ΠΑΟΚ στην σέντρα
* Αρχίζει το ματς...
Ο ΠΑΟΚ παρατάσσεται με τον Γλύκο τερματοφύλακα, τον Ετο δεξί μπακ, τον Λίνο αριστερό μπακ, τους Μπαλάφα και Τσιρίλο στο κέντρο της άμυνας, τους Γκαρσία, Φωτάκη και Λάζαρ στα χαφ, τον Ρομπέρ αριστερά στην επίθεση, τον Σαλπιγγίδη δεξιά και τον Αθανασιάδη στην κορυφή
Ο Εργοτέλης παρατάσσεται με τους: Πίρσον τερματοφύλακα, τον Γιαλούση δεξί μπακ, τον Βίσιο αριστερό μπακ, τους Χίμπλινκερ και Σασιασβίλι στο κέντρο της άμυνας, τους Κυριακίδη και Μπέτο αμυντικά χαφ και ελαφρώς πιο μπροστά τον Ολίσε, τον Κουτσιανικούλη αριστερά, τον Λεάλ δεξιά και αιχμή του δόρατος τον Κατσικοκέρη
2' Μακρινό σουτ του Σαλπιγγίδη η μπάλα φεύγει άουτ
3' Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Κουτσιανικούλη, ο οποίος αρχικά γλιστράει στη συνέχεια πλασάρει στέλνοντας την μπάλα άουτ
4' Καλό μακρινό σουτ του Φωτάκη η μπάλα μόλις άουτ
6' Επέλαση του Ρομπέρ, ο Γάλλος σουτάρει από πλάγια θέση αλλά μπλοκάρει ο Πίρσον
7' Ο Ρομπέρ σεντράρει συρτά από αριστερά, μπλοκάρει ο Πίρσον
9' Ο Αθανασιάδης πάει να βγει τετ α τετ αλλά ο Πίρσον διαβάζει την φάση και μαζεύει την μπάλα
11' Πολύ ωραία ενέργεια του Λίνο ο οποίος περνάει όποιον βρει μπροστά του, πασάρει στον Σαλπιγγίδη αλλά του σουτ του διεθνή επιθετικού κοντράρει σε σώματα
* 10/11 εύστοχες πάσες έχει έως τώρα ο Λάζαρ
15' Ο Γιαλούσης βλέπει τον Γλύκο εκτός εστίας επιχειρεί να τον "κρεμάσει" αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ
16' Καλοχτυπημένο φάουλ του Γκαρσία, μετά από κόντρες στην περιοχή του Εργοτέλη η μπάλα φεύγει άουτ
17' Ο Λεάλ μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά το γυρισμά του είναι αδύναμο και μπλοκάρει ο Γλύκος
17' Σουτ του Κουτσιανικούλη από πλάγια θέση, μπλοκάρει ο Γλύκος
19' Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη για επικίνδυνο παιχνίδι
21' Καλοζυγισμένη σέντρα του Λεάλ, ο Κατσικοκέρης πιάνει την κεφαλιά αλλά υπό την πίεση του Τσιρίλο η μπάλα φτάνει χωρίς δύναμη στα χέρια του Γλύκου
* Μερίδα οπαδών φωνάζει σύνθημα κατά του προέδρου της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Θοδωρή Ζαγοράκη, και άλλη μερίδα οπαδών τους αποδοκιμάζει
25' Καλοχτυπημένο φάουλ, πάει  να μπει στην πορεία της μπάλας ο Κουτσιανικούλης αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Γλύκου
26' Συρτή σέντρα του Ετο, ο Αθανασιάδης δεν προλαβαίνει τελευταία στιγμή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
29' Ο Κουτσιανικούλης μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ, σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ
32' ΓΚΟΛ 0-1 για τον Εργοτέλη. Λάθος εκτίμηση του Μπαλάφα, ο οποίος αφήνει την μπάλα να περάσει, γίνεται κατοχός της ο Κουτσιανικούλης που με ψηλοκρεμαστό πλασέ ανοίγει το σκορ
33' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Φάση διαρκείας στην περιοχή του Εργοτέλη κατά την οποία γίνονται αλλεπάλληλα σουτ ενώ υπάρχουν και διαμαρτυρίες από πλευράς "Δικεφάλου" για πέναλτι
37' Σέντρα του Λάζαρ, κεφαλιά του Αθανασιάδη στο πρώτο δοκάρι η μπάλα περνάει άουτ
* Οπαδοί φωνάζουν συνθήματα κατά της διοίκησης και μερίδας του κόσμου και η άλλη πλευρά απαντάει
41' Μακρινό σουτ του Μπαλάφα, ο οποίος είχε μείνει αμαρκάριστος, διώχνει δύσκολα ο Πίρσον
41' Διαμαρτυρίες για πέναλτι πάνω στον Σαλπιγγίδη
42' Ο Ρομπέρ προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Κατσικοκέρη
* Ενα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
* Αρχισε το δεύτερο μέρος...
47' Λάθος από τον Τσιρίλο, η μπάλα φτάνει στον Μπέτο, ο οποίος σουτάρει, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Γλύκου
48' Ατομική ενέργεια από τον Λεάλ, ο Ουρουγουανος σουτάρει, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την εστία
49' Σέντρα του Λάζαρ, κεφαλιά του Αθανασιάδη, μπλοκάρει ο Πίρσον
49' Σουτ του Λάζαρ, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
* Η κερκίδα προσπαθεί να δώσει ώθηση στην ομάδα
51' Ο Γκαρσία εκτελεί φάουλ, η μπάλα απομακρύνεται, φτάνει στον Ρομπέρ, ο οποίος επιχειρεί μονοκόματο σουτ, αλλά η μπάλα περνάει άουτ
54' Λάθος από τον βοηθό Τάτση ο οποίος υποδεικνύει τον Λίνο σε θέση οφσάιντ καθώς ο Σαλπιγγίδης πετυχένη το ΓΚΟΛ
55' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ρομπέρ, προβολή από τον Σαλπιγγίδη και ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει
56' Σέντρα του Σαλπιγγίδη, κεφαλιά του Φωτάκη, διώχνει με υπερένταση ο Πίρσον
57' Εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, ο οποίος επιχειρεί να σκοράρει απευθείας, ακουμπάει λίγο την μπάλα ο Πίρσον, ο Σαλπιγγίδης γίνεται αποδέκτης της, δεν βρίσκει, όμως, όπως θα ήθελε την μπάλα και φεύγει άουτ
59' Κίτρινη καρτα στον Μπέτο ο οποίος εμποδίζει τον Ετο να εκτελέσει πλάγιο άουτ
60' Σέντρα του Σαλπιγγίδη, καρφωτή κεφαλιά του Ρομπέρ, άτυχος ο Γάλλος, η μπάλα περνάει μόλις άουτ
63' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Γιάννου αντί Λάζαρ
 65' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Σέντρα του Λεάλ, η μπάλα περνάει από όλους φτάνει στην άλλη πλευρά στον Μπέτο, ο οποίος σουτάρει αλλά αστοχεί
66' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Φραγκουλάκης αντί Κουτσιανικούλη
70' Ο Λεάλ πλασάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει μόλις άουτ
* Η κατοχή της μπάλας είναι 61% για τον ΠΑΟΚ, 39% για τον Εργοτέλη
* Ο Σταφυλίδης ετοιμάζεται να περάσει στο ματς
* Ο διαιτητής και οι βοηθοί συσκέπτονται στο κέντρο του γηπέδου μετά από κάποια αντικείμενα που πετάχτηκαν προς την πλευρά ενός από τους δύο βοηθούς
76' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Σταφυλίδης αντί Ρομπέρ
77' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Μπούντιμιρ αντί Λεάλ
 79' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης σεντράρει, η μπάλα βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Κυριακίδη
 80' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο εκτελεί συρτά και δίνει το προβάδισμα στον "Δικέφαλο"
  Οι φίλοι του ΠΑΟΚ φωνάζουν συνθήματα κατά της ΑΕΚ που θα αντιμετωπίσει ο "Δικέφαλος του Βορρά" την Τετάρτη (18/1)
85' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Χαντί αντί του Μπέτο
89' Ο Χαντί βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση σουτάρει αλλά μπλοκάρει εύκολα ο Γλύκος