powered by Agones.gr - livescore

Συνολικές προβολές σελίδας

19 Ιανουαρίου 2012

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0(olaPAOK.gr)

Ο "Δικέφαλος" πήγε στα σίγουρα και πήρε την πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ με σκορ 2-0. Ο Λίνο άνοιξε το σκορ στο 33' μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Λάζαρ, ενώ ο Κλάους στο 54΄σφράγισε το εισιτήριο για τους "8" με κοντινό πλασέ μετά από κόρνερ του Γκαρσία. Παραληρούσε ο κόσμος που γέμισε την Τούμπα τραγουδώντας "Φέρτε μας το Κύπελλο στον πύργο τον λευκό"

Αυτή η πρόκριση δε θα μπορούσε να χαθεί με τίποτε. Και δε χάθηκε. Ο ΠΑΟΚ όντας σοβαρός, πειθαρχημένος και πολύ παθιασμένος έφτασε εύκολα στη νίκη με 2-0 με γκολ των Λίνο, Αθανασιάδη  επί μιας ΑΕΚ που δεν έδειξε τίποτε το ιδιαίτερο. Η Τούμπα γιόρτασε την πρόκριση και πλέον ετοιμάζεται για τον μεγάλο τελικό γιατί ούτε ο Ατρόμητος και η Ξάνθη ή ο Αστέρας μπορούν να σταθούν εμπόδιά του.Δεν έγινε μεγάλο παιχνίδι στην Τούμπα αλλά δεν ήταν   αυτό το ζητούμενο. Ο ΠΑΟΚ   ήθελε την πρόκριση, πάλεψε γι’ αυτή και την πήρε απόλυτα δίκαια.
Στο πρώτο ημίχρονο ο αγώνας είχε την ένταση ενός ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες αλλά όχι καλό θέαμα καθώς οι δύο ομάδες έδειξαν ιδιαίτερη προσοχή στις άμυνες τους ενώ οργανωτικά και επιθετικά έλειπε η καλή τελική πάσα. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο είχε τον έλεγχο του ρυθμού και τις καλύτερες ευκαιρίες να σκοράρει τόσο με το εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Λίνο όσο και το φάουλ του Σταφυλλίδη. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να πιέσει περισσότερο από τα δεξιά με τον Μπέλεκ χωρίς να πετύχει το στόχο της με τον Σταφυλλίδη να κάνει καλό αμυντικά παιχνίδι. Όλα έδειχναν πως θα κριθούν σε λίγες φάσεις και η μία από αυτές έγινε στο 33' όταν και υποδείχτηκε η ανατροπή σε μαρκάρισμα του Κάλα πάνω στον Λάζαρ και ο Λίνο έκανε το 1-0.  Το γκολ έδωσε στον ΠΑΟΚ σιγουριά, προσπάθησε να βρει χώρο για αντεπιθέσεις ενώ η ΑΕΚ πίεσε χωρίς να δημιουργήσει ευκαιρίες να σκοράρει.
Στο δεύτερο ημίχρονο μετά από λίγα άκαρπα λεπτά υπεροχής και πίεσης από την ΑΕΚ, τα πράγματα έγιναν πολύ απλά για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αθανασιάδης με την προβολή έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον γηπεδούχο που γνώριζε πλέον πως ήταν το πολύ μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Η ομάδα του Λάσλο Μπόλονι βοηθούμενη και από την ΑΕΚ που είχε πολύ κακή ανάπτυξη, δεν πιέστηκε καθόλου. Δεν πίεσε, όμως, ούτε και αυτή παρότι θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο απειλητική και ουσιαστική στις αντεπιθέσεις. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ είχε ένα τρομερό σουτ του Λυμπερόπουλου που πέρασε άουτ και γενικώς πίεσε αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ζητούμενο, πήρε την πολύ μεγάλη πρόκριση και πλέον ο τελικός και η κατάκτηση του κυπέλλου είναι ένας πολύ κοντινός στόχος.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
* Αρχισε ο αγώνας...
Για τον ΠΑΟΚ: Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Γλύκος και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Σταφυλίδης, Τσιρίλο, Μαλεζάς και Έτο. Στα χαφ βρίσκονται οι Γκαρσία-Λαζάρ, μπροστά τους οι Λίνο (αριστερά), Φωτάκης (επιτελικός), Σαλπιγγίδης (δεξιά) και προωθημένος ο Αθανασιάδης
Για την ΑΕΚ: Τερματοφύλακας είναι ο Αραμπατζής και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Καράμπελας, Κάλα, Μανωλάς και Κοντοές. Στα χαφ ξεκινούν οι Γεωργέας-Μάκος, στην τριάδα μπροστά τους βρίσκονται οι Λεονάρντο (αριστερά), Γκερέιρο (επιτελικός), Μπέλεκ (δεξιά) και στην επίθεση ο Σιαλμάς
5' Ο Γκαρσία στρώνει με πλασαριστή εκτέλεση φάουλ στον Σταφυλίδη ο οποίος πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά μπλοκάρει ο Αραμπατζής. Πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς
14' Ο Λίνο βρίσκεται μέσα στην περιοχή, υπό πίεση γυρνάει, πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Αραμπατζή
17' Ο Σιαλμάς ελίσσεται μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ αλλά το σουτ που πιάνει δεν είναι καλό και φεύγει άουτ
* Ο ΠΑΟΚ δεν έχει καταφέρει να κυκλοφορήσει έως τώρα ορθολογικά την μπάλα και να την φέρει με αξιώσεις στα καρέ της ΑΕΚ, αλλά παρόλα αυτά έφτασε σε δύο αξιόλογες ευκαιρίες με τους Σταφυλίδη και Λίνο
23' Ο Αθανασιάδης δέχεται κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Μάκο
* Ο μέσος της ΑΕΚ περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες
27' Ο ΠΑΟΚ βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος πασάρει πλάγια, γίνεται η σέντρα αλλά διώχνουν οι αμυντικοί της ΑΕΚ
* Ο Μάκος ζήτησε αλλαγή, στην θέση του θα περάσει ο Καφές
29' Ψαλιδάκι του Φωτάκη έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Αραμπατζής
30' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Καφές αντί Μάκου
32' Ο Λάζαρ ανατρέπεται μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ από τον Κάλα, αρχικά ο διαιτητής λέει ότι δεν υπάρχει τίποτε αλλά μετά από διαβουλεύσεις με τον βοηθό δείχνει την άσπρη βούλα
33' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Λίνο εκτελεί το πέναλτι και ανοίγει το σκορ

* Μετά το γκολ του Λίνο η Τούμπα έχει πάρει φωτιά
42' Εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, ο Μανωλάς δεν διώχνει καλά, παραλίγο αυτογκόλ
43' Ο Σιαλμάς προσπαθεί να ξεπεράσει τον Γλύκο, ο Μπέλεκ γίνεται κάτοχος της μπάλας, όμως, το πλασέ του βρίσκει σε σώματα
* Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
* Δείτε τον καιρό που επικρατεί στην Τούμπα πατώντας εδώ
2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Αρχισε το δεύτερο μέρος...
46' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Λυμπερόπουλος αντί Λεονάρντο
* Η ΑΕΚ έχει μπει με επιθετικές τάσεις στο δεύτερο ημίχρονο
52' Μακρινό σουτ του Τσιρίλο, δεν ανησυχεί ο Αραμπατζής
54' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία, ο Αθανασιάδης πετάγεται στην πορεία της μπάλας και από κοντινή απόσταση βάζει γερές βάσεις νίκης-πρόκρισης για τον "Δικέφαλο του Βορρά"

* Τρελό πάρτι έχει στηθεί στην Τούμπα
* Αμέσως μετά το γκολ ο Γκαρσία κατευθύνθηκε προς τον πάγκο και ο Μπόλονι με νεύμα ήταν σα να του έλεγε "σου το είπα εγώ" αναφερόμενος στις εκτελέσεις κόρνερ αφού σε όλες τις προηγούμενες ο Ουρουγουανός είχε στείλει την μπάλα στο πρώτο δοκάρι ενώ σε αυτή που επετεύχθη το γκολ την "οδήγησε" για πρώτη φορά στο βάθος
60' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Κάρλος αντί του Γκερέιρο
63' Ο Κάλα δέχεται κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη
69' Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση κυλάει το παιχνίδι
* Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ζητούν τον Ολυμπιακό στον τελικό
72' Ο Λυμπερόπουλος βρίσκεται μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ σουτάρει, η μπάλα κοντράρει, πάει να κρεμάσει τον Γλύκο, αλλά ο γκολκίπερ του "Δικεφάλου του Βορρά" προλαβαίνει και μπλοκάρει
75' Μακρινό σουτ του Κάρλος, μπλοκάρει σταθερά ο Γλύκος
77' Σουτ του Σαλπιγγίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα φεύγει άουτ
78' Ο Λυμπερόπουλος κάνει ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή, κατεβάζει την μπάλα, σουτάρει και η μπάλα περνάει μόλις άουτ
80' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μπαλάφας αντί Λάζαρ
82' Αναμπουμπούλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, διώχνουν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του "Δικεφάλου του Βορρά"
82' Ο Κάρλος δέχεται κίτρινη κάρτα
83' Κίτρινη κάρτα βλέπει και ο Σαλπιγγίδης
86' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ιβιτς αντί Φωτάκη
89' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ρομπέρ αντί Λίνο
* Αποθεώνεται ο Λίνο
* Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90+ Ο Μπόλονι έχει συνομιλία με τον προπονητή της ΑΕΚ, Νίκο Κωστένογλου
* Ο Γκαρσία σφίγγει τις γροθιές, ο ΠΑΟΚ στους "8"
ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σταφυλίδης, Έτο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία, Λάζαρ (80' Μπαλάφας), Φωτάκης (86' Ιβιτς), Σαλπιγγίδης, Λίνο (Ρομπέρ), Αθανασιάδης
Στον πάγκο είναι οι: Κρέσιτς, Μπαλάφας, Ρομπέρ, Ίβιτς, Σνάουτσνερ, Παναγιωτούδης, Γιάννου
ΑΕΚ: Αραμπατζής, Κοντοές, Γεωργέας, Μανωλάς, Καλα, Γκερέιρο (60' Κάρλος), Καράμπελας, Μάκος (30' Καφές), Σιαλμάς, Λεονάρντο (46' Λυμπερόπουλος), Μπέλεκ
Στον πάγκο είναι οι: Μοσχονάς, Καφές, Δέλλας, Χοσέ Κάρλος, Βάργκας, Μπερνς, Λυμπερόπουλος
Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)
Βοηθοί: Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), Πολυχρόνης (Αιτ/νίας)
Τέταρτος διαιτητής: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
* Αν ο ΠΑΟΚ πανηγυρίσει την πρόκριση τότε θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο (σε μονό ματς) στην Τούμπα, ενώ στα ημιτελικά του θεσμού θα κληθεί να παίξει με το νικητή του ζευγαριού Αστέρας Τρίπολης- Κέρκυρα. Να σημειωθεί ότι στα ημιτελικά διεξάγονται διπλοί αγώνες
* Ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει 20 φορές την ΑΕΚ στην διοργάνωση του κυπέλλου και έχει μια ελαφρά υπεροχή. Συγκεκριμένα ο "Δικέφαλος του Βορρά" μετρά 9 νίκες, η "Ενωση" 8 και 3 αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες
* Οπως είχαν υποσχεθεί οι σύνδεσμοι στην Τούμπα αναρτήθηκαν μόνο ενωτικά πανό. Κάποια από αυτά γράφουν "PAOK Fans 1926", "Δύναμή σου οι οπαδοί σου" και "Αφού έχω εσένα ζωή μου και λατρεία ζω μέσα στην μαγεία".
19.59 Εκρηκτική ατμόσφαιρα στην Τούμπα...