Συνολικές προβολές σελίδας

07 Μαρτίου 2012

Kολοσσιαία εμφάνιση και νίκη για τον ΠΑΟΚ 67-60 την Ροδίτικη ομάδα''

Κολοσσός ήταν ο ΠΑΟΚ στην Πυλαία!
 Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής με 67-60 στον αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό της Πυλαίας, σε αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Μετά το «στραβοπάτημα» οι Ροδίτες μετρούν 34 βαθμούς σε 20 αγώνες, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε τους 30 βαθμούς σε 21 αγώνες.

Με εξαιρετική άμυνα και ελέγχοντας τον «αέρα» (10-3 τα ριμπάουντ υπέρ του), ο ΠΑΟΚ ήταν επιβλητικός στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 3-3 στην αρχή του ματς, «έτρεξε» σερί 15-4, έχοντας εκφραστές του τους Ντούβνιακ, Αλεξιτς, Ντικούδη και απέκτησε προβάδισμα 11 πόντων (8’ 18-7). Διαφορά που ελάχιστα αργότερα «ανέβηκε» στο +12 (21-9).

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο, με τον «Δικέφαλο» να εγκλωβίζεται επιθετικά, να είναι επιρρεπής στο λάθος και τον Κολοσσό, από την άλλη, να πατά καλύτερα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12’ 25-19, προβάδισμα που έχασαν στα 2.40’ πριν από τη λήξη.

Ο Μπόικιν ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε τα ηνία στους νησιώτες (30-31). Τέσσερις βολές από τους Καλαϊτζή, Λιακόπουλο αύξησαν το προβάδισμα του Κολοσσού στο +5 (30-35), για να «γράψει» το 32-35, με το οποίο έφυγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια, με ένα αρκετά τυχερό δίποντο, ο Τσακαλέρης.

Με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ κύλησε το μεγαλύτερο διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο (38-36, 40-41, 42-41 42-45). Στο 26’ ο Ντούβνιακ έδωσε το... σύνθημα για τον ΠΑΟΚ. Με τρίποντο ισοφάρισε (45-45), για να ακολουθήσει Στίγκερς, ο οποίος με δύο «βόμβες» από τα 6.75 έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στους «ασπρόμαυρους» (27’ 51-45).

Οι Θεσσαλονικείς, με αποδοτική άμυνα και επιθετική αποτελεσματικότητα, διατήρησαν την ελαφριά υπεροχή τους και στην τέταρτη περίοδο. Προηγήθηκαν στο 34’ με 7 πόντους (57-50), διαφορά που «έπεσε» στους 4 (58-54) στα 2.54’ με δύο βολές για τον Κολοσσό από τον Ασημακόπουλο.

Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε τη συγκέντρωσή του, απέκτησε τάχιστα «αέρα» οκτώ πόντων (38’ 62-54, 64-56), για να ακολουθήσουν δύο χαμένες βολές από τον Χόπσον και ένα άστοχο τρίποντο από τον Λιακόπουλο, που έκριναν ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στα 49’’ πριν το φινάλε δύο βολές του Ντούβνιακ έφεραν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για τον «Δικέφαλο» (66-56), με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται με μια βολή του τελευταίου και ένα δίποντο και δύο βολές από τον Γεωργαλή για τον Κολοσσό. Το παιχνίδι άρχισε με δεκάλεπτη καθυστέρηση, στο πλαίσιο της δεκάλεπτης στάσης εργασίας των διεθνών διαιτητών.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 32-35, 51-47, 67-60

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 8 (2), Αλεξιτς 7 (1), Ντούβνιακ 14 (2), Ντικούδης 11, Πέτγουεϊ 6, Παππάς 9 (1), Γιαννακίδης, Καλλές 6, Τσακαλέρης 4.